Programy pre MŠ a ZŠ

Programy pre materské a základné školy

Zážitkové vzdelávacie programy majú štandartnú dĺžku trvania 3 hodiny (180minút), ktoré vieme v prípade záujmu kombinovať alebo doplniť.  

Obsah vzdelávacích blokov zameraných na oblasti Človek a príroda, Človek a hodnoty, Zdravie a pohyb – Školský rok 2023/2024 – prvý polrok 2023

Číslo programuNázovCieľová skupina
1Vtáčia zima IMaterské školy      
2Vtáčia zima I1. ročník ZŠ  
3Pôdne safari1.-3. ročník ZŠ
4Tajomstvá vtákov1.-3. ročník ZŠ
5Príbeh vody1.-3. ročník ZŠ
6Od semienka k muštu     (Sezónny program)1.-3. ročník ZŠ
7Vtáčia zima II2. – 5. ročník ZŠ  
8Živá záhrada2. – 6. ročník ZŠ  
9Pôdne safari II4. – 6. ročník ZŠ  
10Tajomstvá vtákov4. – 6. ročník ZŠ
11Voda naša každodenná4. – 6. ročník ZŠ
12Od semienka k muštu II (Sezónny program)4. – 6. ročník ZŠ
13Komentovaná prechádzka k rieke Klanečnica1. – 9. ročník ZŠ  

Staršie deti MŠ + 1. ročník ZŠ

01 / 02 | Vtáčia zima I

Robia si vtáky zásoby na zimu? Čím sa živia, keď nie je k dispozícii hlavná zložka ich potravy – hmyz?  Ochutnáme a ohmatáme ich zimné menu, vyrobíme im mini kŕmidlá plné vtáčích dobrôt.

Pre 1. – 3. ročník  ZŠ

03 | Pôdne safari

Vydajme sa spolu na safari. Nemusíme cestovať ďaleko. Pod našimi nohami žije nepredstaviteľné množstvo organizmov,  predátori a ich korisť. Odchytíme si a zblízka preskúmame pôdne živočíchy.  Chvíľu budeme dážďovkou, stonôžkou aj lajniakom. 

04 | Tajomstvá vtákov

Ponorme sa do fascinujúceho sveta vtákov. Prečo sú vtáky výnimočné? Dozvieme sa ako vyzerá najväčšie vtáčie vajce. Postavíme si hniezda, tak ako si ich stavajú lastovičky a zistíme ako loví potravu dudok a kačica.

05 | Príbeh vody

Príbeh o vode, ktorá nerada sedí doma. Naopak najviac miluje cestovanie. Dozvieme sa kde všade ju môžeme nájsť a aká je dôležitá. Čo môžeme urobiť my, aby bola čistá, zdravá a tak rýchlo od nás neutekala?

06 | Od semienka k muštu (Sezónny program)

Spoločne sa všetkými zmyslami pozrieme na život jabĺčka od semienka po mušt alebo krížalku. Čo všetko zažije jabĺčko, kým sa nám dostane do rúk? Spoločne vyrobíme a ochutnáme mušt.

Pre 2. – 5. ročník ZŠ

07 | Vtáčia zima II

S čím všetkým sa môžu vtáci stretnúť počas sťahovania do teplých krajín? Povieme si ako sa vtáky pripravujú na zimu a tiež, ako im pomôcť  prežiť toto ťažké obdobie.

Pre 2. – 6. ročník ZŠ

08 | Živá záhrada

Záhrada je plná života, je to živý organizmus. Dozviete sa aké liečivé účinky majú bylinky a zelenina na naše zdravie a ako ochraňujú záhradu bylinky a lienky pred „škodcami“. Tiež, že zelenina sa vzájomne ochraňuje pred chorobami a nevítanými návštevníkmi. Stačí ju správne nakombinovať v záhone.

Pre 4. – 6. ročník ZŠ

09 | Pôdne safari II

Pod našimi nohami je počet pôdnych organizmov väčší ako počet ľudí na planéte Zem. Máme predstavu o rastlinách,  živočíchoch a ich vzťahoch vo vodných, lúčnych a lesných spoločenstvách. Ale  poznáme aj tajuplný svet pôdy? Kto je v pôde lev, antilopa alebo hyena? Prečo je dôležitá dážďovka, žižiavka, ucholak či mnohonôžka?

10 | Tajomstvá vtákov II

Vtáky sú pozoruhodnou triedou stavovcov, spoločne prenikneme do ich zaujímavého sveta. Zistíme napríklad ako vypadal predchodca vtáka. Prečo sú schopné lietať? Čo by sa stalo keby z prírody vymizli druhy vtákov, ktoré sa živia drevokazným hmyzom? Aký vplyv má zmena klímy na migrujúce hmyzožravé vtáky.

11 | Voda naša každodenná

Aj keď Slovensko patrí medzi krajiny s najväčšími zásobami podzemnej vody v Európe, mnohí z nás pociťujú jej nedostatok. Čistá, pitná voda je vzácna na celom svete a bude ešte vzácnejšia. Dozvieme sa, koľko je na Zemi pitnej vody. Vypočítame si vodnú stopu a zamyslíme sa nad našou spotrebou. Na každej kvapke záleží. 

12 | Od semienka k muštu II (Sezónny program)

Ako chutí jablko? Kyslo, sladko, sladko-kyslo? Čo odroda, to iná chuť. Na Slovensku je evidovaných cca 300 odrôd jabloní, 300 rôznych chutí a vôní. Povieme si o ceste jablka na náš stôl, o jeho širokom využití a tradíciách v minulosti. Spoločne vyrobíme a ochutnáme mušt.

Pre 1. – 9. ročník

13 | Komentovaná prechádzka ku rieke Klanečnica

Zážitková prednáška, spojená s exkurziou k brehovému porastu rieky Klanečnice. Vysvetlíme si, čo sú ekosystémové služby, význam brehových porastov a mŕtveho dreva. Spoznáme pôvodné a nepôvodné dreviny a byliny. Ak bude prítomná voda v koryte rieky, zistíme jej kvalitu.